Урок – реквієм «Пам'ять серця»
Пекельні цифри і слова
У серце б’ють, неначе молот,
Немов прокляття ожива,
Роки ті чорні, голод...голод...
У люті сталінській страшній
Тінь смерті шастала по стінах.
...мільйонів. Боже мій!
Недолічилась Україна.
В історії ж пером швидким
Писались гімни і хорали,
А ці пекучі сторінки
З історії повикидали.
В руках, що виростили хліб,
Не залишили і зернини.
Ні, рід наш в горі не осліп,
Ти все згадаєш, Україно!
Згадай усе ти, щоб воздать
Близьким і дальнім людоморам.
Хоч радість легше пам’ятать,
Та треба пам’ятать і горе.
1933 - й рік... Найчорніший час між чорними часами в історії України. У світі не зафіксовано такого голоду, як той, що випав на долю народу найродючішої землі.
Як сталося, що без стихії, без засухи, без війни в самому центрі цивілізованої Європи - в Україні, яка незадовго перед цим була житницею континенту, небачений голод забрав у могилу мільйони людей?! Що це було? Ці питання
протягом десятиліть тривожили світову громадськість. Зараз ми знаємо, як це сталося і що це було. Це був більшовицький геноцид!!! Це була безкровна, людоморська війна тоталітарної системи проти українського народу.
Їм - неоплаканим і невідспіваним, їм - похованим у спільних могильниках. Похованим без труни й молитви, позбавленим могили й шани 23 листопада був проведений урок - реквієм класним керівником 9-А класу Мар'яною Балог та під таким гаслом учні класу вшанували жертв Голодомору в Україні.
Мар'яною Михайлівною було представлено для перегляду учням відео сюжет із спогадів очевидців, у яких йшлося про те, як відбувалася колективізація, вивезення зерна і їжі за кордон. На виховній годині звучали поезії, пісні про ті незабутні сторінки історії людства . Учні до глибини душі вразили своїм майстерним виконанням .
Класний керівник розповіла школярам і про «закон п’яти колосків». Від озвучених та проілюстрованих фактів у школярів на очах з’являлися сльози. Учнями також організовано виставку творчих робіт : «Голодомор 1932-1933 років. Україна пам’ятає», на якій вони представили свої малюнки, плакати, реферати, повідомлення .
Пройдуть роки, минуть десятиліття, а трагедія 1932 – 1933 років все одно хвилюватиме серця людей. І тих, кого вона зачепила своїм чорним крилом, і тих, хто народився після тих страшних років. Вона завжди буде об’єднувати всіх живих одним спогадом, однією печаллю, однією надією. Адже й нині живе у пам’яті народу прокляття тим, хто збиткувався над його долею і життям. Ще й досі у сни селян приходять ці похмурі тіні, ще й досі кровоточать роз’ятрені серця, болить душа, що звідала горе до краю.
Життя людське — найсокровенніший дар Божий, і кожне — дорожче над усі цінності земні й небесні, і кожне має зберегтися в пам’яті поколінь і нинішніх, і грядущих, бо ми люди. Ніколи не пізно… Покаятися і стати на шлях істини і любові, бо голоси мучеників із тридцять третього, що померли насильницькою жахливою смертю, волають до наших сердець і розуму, щоб сказати пекуче слово правди. Тому школярі згадали цю трагічну сторінку історії українського народу. Вони дали обіцянку передавати знане прийдешнім, щоб світла пам’ять спокутувала несправедливе замовчування минулого.
Не обійшли увагою виступаючі і сучасні події на Сході. Хлопці та дівчата класу уявили себе у ролі солдатів, дітей , людей, які живуть там і закликали усіх берегти мир і хліб.
Піснею О. Білозір «Свіча» із запаленими свічками та хвилиною мовчання учні вшанували жертв Голодомору в Україні .
Донесення до школярів масштабів жорстокості, з якою винищували український народ , виховання особистої стурбованості кожного за події тих років є метою проведення цього уроку класним керівником і запам’ятається він усім надовго, завдяки тим емоціям суму, жалю і співпереживання, які вчувалися у кожному слові і русі однолітків та класного керівника .
|